Pentagoni: Vendet e “Adriatik 3” kanë përmbushur kushtet ushtarake për të hyrë në NATO

SHBA do të kenë vetëm një nga 26 votat e vendeve anëtare të NATO-s në Samitin e Bukureshtit, por Pentagoni mendon se vendet e Kartës së Adriatikut, Shqipëria, Maqedonia dhe Kroacia kanë përmbushur standardet për të marrë ftesën e hyrjes në Organizatën e Atlantikut të Veriut.
“Nëse flasim për zgjerimin e NATO-s, kjo ndërtesë mendon se kriteret ushtarake gjithsesi janë përmbushur nga vendet e A3”, tha zv/ministri Amerikan i Mbrojtjes Daniell Fata, përgjegjës për Europën dhe NATO-n gjatë konferencës së shtypit që mbajti në Pentagon. Deklarata e zyrtarit të lartë amerikan është bërë pas takimeve të tij me ministrat e mbrojtjes të tri vendeve të “A3” aspirante për anëtarësim në NATO, Shqipëri, Kroaci dhe Maqedoni.
Pasi vlerësoi përparimet e arritura, zv.ministri Amerikan i Mbrojtjes tha se gjithsesi vendet e Kartës së Adriatikut, kanë ende punë për ta bërë me qellim që të bindin vendet anëtare të NATO-s se kanë përmbushur reformat e duhura për të hyrë në Organizatën e Atlantikut te Veriut.
"SHBA-të vlerësojnë se të tri shtetet e “Adriatik 3” i përmbushin kriteret e duhura. Besojmë se Shqipëria, Kroacia dhe Maqedonia të jenë të ftuara për të qenë anëtare të NATO-s", tha zv.ministri Amerikan i Mbrojtjes gjatë konferencës së shtypit mbajtur në ndërtesën e Pentagonit në Uashington.

1 koment:

Unknown tha...

Pershendetje!

Rastisa ne blogun tuaj sepse nje anetar i faqes tone ( http://www.shqip.it ) kishte publikuar nje rezyme te artikullit tuaj.

Ne jemi te interesuar te bejme nje shkembim linkesh me ju e nese mundeni te na ktheni nje pergjigje do te ishim me se te gatshem t'ju jepnim dhe shpjegime se cfare eshte SHQIP.it

Tme falesh qe po shkruaj ne kete artikull po s'arrita te gjej adrese emaili ne faqe.

Gjithe te mirat

OLTI BUZI

Rreth meje

Arkivi i blogut

Tirane, Festohet 12 Qershori, 1-vjetori i nenshkrimit te MSA-se Shqiperi-BE

Tirane, Festohet 12 Qershori, 1-vjetori i nenshkrimit te MSA-se Shqiperi-BE

Welcome Mr.President Bush

Welcome Mr.President Bush
Rruga e Elbasanit, Tirana

Qytetaret shqiptare mirepresin Presidentin Bush

Qytetaret shqiptare mirepresin Presidentin Bush

President George W.Bush in Tirana

President George W.Bush in Tirana

President Bush, in Fushe-Kruja, Albania

President Bush, in Fushe-Kruja, Albania

President Bush, in Fushe-Kruja, Albania

President Bush, in Fushe-Kruja, Albania